İstasyon Mahallesi’nden Geçen İETT Otobüsleri

Yazılar

Merhaba. Mahallemiz İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinin en kalabalık mahallelerinden. Öğrenciler okullarına, çalışanlar işlerine, hastalar hastanelerine gitmek için kalabalık mahallemizden çıkıp yola koyuluyorlar. Toplu taşımayı kullanmak isteyenler için tabii ki 2 seçenek var. Ancak ben minibüsleri geri kalmış toplumların ilkel bir ulaşım aracı olarak gören birisi olarak halkımızın tek düzgün alternatifi olarak İETT otobüslerini görüyorum. Peki bu otobüsler yeterli mi? Mahallelimizin ihtiyacını karşılıyor mu? Medenî birer insan gibi yolculuk yapıp ulaşmak istediğimiz yerlere varabiliyor muyuz?

Öncelikle belirtiyorum bu üstünkörü yapılmış araştırmanın eksikleri ve yanlışları olabilir lütfen altına yapacağınız yorumlarla bu soruna doğru düzgün dikkat çekip ve geniş bir yankı uyandırıp bu durumu düzeltmemize yardımcı olun.

Mahallemizde toplam 12 otobüs durağı var.

Bunlar; Yenidoğan, İstasyon Mahallesi Muhtarlığı, İstasyon Mahallesi, Bezirganbahçe İlköğretim Okulu, Gültepe, Mehmet Akif Hastane, Mezarlık, Bezirganbahçe Toki, Halkalı İstasyon, Sakarya Sokak, Toki Konutları, Kömürcüyolu Caddesi durakları. Aslında sayı epey yüksek ve yeterli gözüküyor. Hatta aşağıdaki resimde görüldüğü üzere mahallenin tamamını kapsadığı bile söylenebilir.

Ancak bana kalırsa durum pek öyle değil. Mahallemizin adamakıllı otobüs geçen tek durağı Yenidoğan durağı. İETT internet sitesine göre geçen otobüsler şu şekilde:

141M: K.S.SÜLEYMAN HASTANESİ – MECİDİYEKÖY
143: KÜÇÜKÇEKMECE – İSTOÇ
36AS: TAŞOLUK PERONLAR/KAYAŞEHİR – SEFAKÖY/YENİBOSNA
76V: KİPTAŞ VADİTEPE/ISPARTAKULE – BAKIRKÖY
79G: KAYAŞEHİR – ZEYTİNBURNU METRO
79Ş: ŞAHİNTEPESİ – TOPKAPI
89A: K.S.SÜLEYMAN HASTANESİ/İNÖNÜ MAHALLESİ – AKSARAY
89YB: K.S.SÜLEYMAN HASTANESİ/ATAKENT MAHALLESİ – BAKIRKÖY
98AB: ATAKENT MAHALLESİ/HALKALI – BAKIRKÖY
98S: K.S.SÜLEYMAN HASTANESİ – BAKIRKÖY
BN3: HALKALI – YENİKAPI
HT1: K.S.SÜLEYMAN HASTANESİ – ÜÇYÜZLÜ METRO
HT20: ŞAHİNTEPESİ – YENİBOSNA METRO
KÇ2: K.S.SÜLEYMAN HASTANESİ/YARIMBURGAZ – YENİBOSNA METRO
MK16: OLİMPİYATKÖY METRO/K.S.SÜLEYMAN HASTANESİ – KÜÇÜKÇEKMECE METROBÜS
MK31: K.S.S. HASTANESİ/HALKALI/MEHMET AKİF ERSOY MAHALLESİ – BAŞAKŞEHİR

Görüldüğü üzere toplamda 16 otobüs Yenidoğan durağından yani mahallemizin adeta Halkalı’ya açılan kapısından geçiyor. Diğer duraklardan da kaydadeğer şekilde geçen tek otobüs hepimizin malumu, öğrenciliğimizin efsanesi, çalışanların tek yoldaşı 98S. Peki bu Yenidoğan durağı nerede? Mehmet Akif Ersoy Hastanesi’nden Atakent Mahallesi yönüne giderken caddenin tam ortasında sol tarafta. Yani mahallemizin tam olarak kıyısında, en uç noktasında.

Şimdi bir de mahallemizin diğer merkezi mevkilerinden bu durağa olan yürüme mesafelerini paylaşalım:

Bezirganbahçe – Yenidoğan Durağı: 1,2 Km
Taştepe – Yenidoğan Durağı: 1,4 Km
Gültepe – Yenidoğan Durağı: 1,7 Km

Sonuç olarak görüyoruz ki bir yere gidebilmek için ya bu mesafeleri yürüyüp Yenidoğan durağına gideceğiz, ya da sadık eski dostumuz 98S’yi tıkabasa doldurup merkezi bir yerden aktarma yapacağız.

Tıkabasa doldurmak demişken, geçenlerde Twitter’da görmüştüm; adamın biri otobüsteki kalabalığı fotoğraflayıp altına şöyle yazmış: “bu ne abi! böyle hayvan taşısalar ortalık karışır…”

Siz ne dersiniz?

3 thoughts on “İstasyon Mahallesi’nden Geçen İETT Otobüsleri

  1. Evet artık yeter tıka basa dolu otobüslerle yolculuk etmekten bıktık! 21. yüzyıldayız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.